Участь в ініціативі запобігання та попередження корупції в оборонному секторі є важливою складовою подальшої розбудови та розвитку збройних сил і навіть нарощення їх бойового потенціалу. Україна долучилася до Ініціативи у березні 2008 року в межах роботи Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи. В Україні наявна достатня законодавча антикорупційна база, наявні механізми виявлення та покарання, але головним рушійним фактором виступає свідомість, освіченість та особиста добропорядність. Значних успіхів у запобіганні корупції можна очікувати лише за умов, коли нова поведінка, що характеризується доброчесністю та нетерпимістю до корупції, стануть частиною загального ставлення, переконань і традицій оборонної структури.
Підготовка майбутніх лідерів оборонного сектору має важливе значення для започаткування такої організаційної культури. Тому фахівцями Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (далі – НУОУ) на базі підготовчого курсу НАТО було розроблено та запроваджено курс з питань запобігання корупції та виховання доброчесності.
МЕТА КУРСУ
Метою курсу є допомогти учасникам:
- зрозуміти суть корупції взагалі та її прояви в сфері оборони;
- зрозуміти шляхи успішного виховання доброчесності та боротьби з корупцією на політичному рівні, виконавчому рівні та в індивідуальній поведінці;
- сформувати впевненість у тому, що з корупцією можна боротися.
ТРИВАЛІСТЬ КУРСУ
П’ять діб (понеділок – п’яниця).
ЗМІСТ
Програмою курсу передбачено ознайомлення слухачів з поняттям корупції, її типологією та ймовірними джерелами корупції в секторі оборони. На лекціях та практичних заняттях розглядаються питання корупції в системі управління фінансами та проведення державних закупівель, під час військових операцій та миротворчих місій, а також роль ЗМІ й менеджерські аспекти стосовно запобігання корупції.
Формат “круглих столів” дозволяє учасникам курсу обговорити проблемні питання та обмінятися досвідом щодо запобігання корупції в організаціях та установах, які вони представляють.
Учасники курсу також досліджують концепції прозорості та ефективного врядування, а також підходи до взаємодії з оборонними постачальниками і громадянським суспільством.
Вони обмінюються особистим досвідом і вчаться один в одного. Найважливішим етапом курсу є підготовка кожним слухачем особисто презентації на тему: “Мій особистий внесок у виховання доброчесності”.
ПРОГРАМА КУРСУ
ДОСЯГНЕННЯ
Перший пілотний курс на базі НУОУ було проведено в квітні 2013 року спеціалістами міжнародної неурядової організації Transparency International UK за сприянням потенційних інструкторів з боку України.
В жовтні 2013 року та лютому 2014 року було проведено відповідні курси виключно українськими інструкторами, учасниками яких стали представники не тільки НУОУ, але й Департаменту аудиту Міністерства оборони України та Військового інституту Київського національного університету.
ПЛАНИ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ
Для об’єднання наукового потенціалу експертів з питань побудови доброчесності і попередження корупції в оборонних установах, для удосконалення навчально-методичного забезпечення навчального процесу, а також проведення наукових досліджень у зазначеній сфері опрацьовується питання щодо створення у складі НУОУ штатного навчально-дослідного підрозділу.
Після створення зазначеного центру заплановано розробити курс з питань запобігання корупції та виховання доброчесності для офіцерів середньої ланки, а також розробити окремі навчальні модулі із запобігання корупції під час міжнародних операцій з підтримання миру та безпеки, а також управління фінансами та проведення державних закупівель.